وب سایت مهدی جمشیدی

حقوق
وب سایت مهدی جمشیدی

در این گذرگاه ثانیه ها، چشمانم برای شوق دیدارت، روشنایی ها را به حافظه می سپارد.

+ مشاوره حقوقی +


.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ب
مهدی جمشیدی
تبلیغات
طراحی سایت

قرار اناطه

يكشنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۲۳ ق.ظ

قرار اناطه

هرگاه در مرجع کیفری پرونده ای در جریان باشد و برای اینکه مجرمیت متهم احراز شود باید پرونده دیگری مورد رسیدگی قرار بگیرد که رسیدگی به آن در صلاحیت مراجع کیفری نمی باشد بلکه در صلاحیت مراجع حقوقی است دادگاه موظف است قرار اناطه صادر نماید.با صدور این قرار پرونده متهم تا زمانی که مرجع صلاحیت دار رای قطعی را صادر کند معلق شده و پرونده به صورت مطلق بایگانی می شود در این صورت اگر ذینفع ظرف مدت یک ماه از تاریخ صدور قرار اناطه بدون عذر موجه به دادگاه صالح مراجعه نکند و گواهی را تقدیم دادگاه صلاحیت دار نکند مرجع کیفری به رسیدگی ادامه داده و تصمیم مقتضی صادر می نماید در صورتی که قرار اناطه را بازپرس صادر کند باید این قرار را ظرف سه روز به نظر دادستان برساند حال اگر دادستان در این زمینه با نظر بازپرس مخالف باشد حل اختلاف با دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به آن اتهام را دارد .نکته ای که لارم به توضیح است آنکه اموال منقول مشمول این قانون نمی شوند. و همچنین مدتزمانی که پرونده تا هنگام صدور رای قطعی از مرجع صالح به صورت موقت بایگانی می شود جزء موارد مرور زمان محسوب نخواهد شد.

ماده 21 قانون آیین دادرسی کیفری:


ماده 21- هرگاه احراز مجرمیت متهم منوط به اثبات مسائلی باشد که رسیدگی به آنها در صلاحیت مرجع کیفری نیست، و در صلاحیت دادگاه حقوقی است، با تعیین ذینفع و با صدور قرار اناطه، تا هنگام صدور رأی قطعی از مرجع صالح، تعقیب متهم، معلق و پرونده بهصورت موقت بایگانی میشود. در اینصورت، هرگاه ذینفع ظرف یکماه از تاریخ ابلاغ قرار اناطه بدون عذر موجه به دادگاه صالح رجوع نکند و گواهی آن را ارائه ندهد، مرجع کیفری به رسیدگی ادامه میدهد و تصمیم مقتضی اتخاذ می‌کند.


تبصره 1- در مواردی که قرار اناطه ‏توسط بازپرس صادر می-شود، باید ظرف سه روز به نظر دادستان برسد. در صورتیکه دادستان با این قرار موافق نباشد حل اختلاف طبق ماده (271) این قانون به‌عمل می‌آید.


تبصره 2- اموال منقول از شمول این ماده مستثنی هستند.


تبصره 3- مدتی که پرونده بهصورت موقت بایگانی می‌شود، جزء مواعد مرور زمان محسوب نمی شود.

۹۵/۰۳/۲۳
مهدی جمشیدی

قرار اناطه