وب سایت مهدی جمشیدی

حقوق
وب سایت مهدی جمشیدی

در این گذرگاه ثانیه ها، چشمانم برای شوق دیدارت، روشنایی ها را به حافظه می سپارد.

+ مشاوره حقوقی +


.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ب
مهدی جمشیدی
تبلیغات
طراحی سایت

فوکویاما، نظریه پرداز آخرزمانی

جمعه, ۲۹ فروردين ۱۳۹۳، ۰۴:۲۶ ب.ظ

فرانسیس فوکویاما Francis Fukuyama


فرانسیس فوکویاما، پژوهشگر ژاپنی الاصل تبعه امریکاست که بخاطر نوشتن کتابی با عنوان "پایان تاریخ و آخرین انسان"  در سال 1992 مشهور شد. 

فوکویاما در سال های پس از جنگ به عنوان جامعه شناس هلندی و با روادید این کشور به ایران آمد و در مدت هشت ماه اقامتش از نزدیک به تکمیل تحقیفاتش پرداخت. او در سال 1997 در کنفرانسی در اورشلیم اسرائیل گفت: شیعه پرنده ای است که افق پروازش بالاتر از تیرهای ماست. این پرنده دو بال دارد. یک بال سرخ، که شهادت طلبی شیعه است و برگرفته از قیام عاشوراست و یک بال سبز که انتظار مهدوی و عدالت خواهی است. همچنین شیعه بعد سومی هم دارد. که اهمیتش بسیار است، شیعه زرهی به نام ولایت فقیه به تن دارد که قدرتش با آن دوچندان می شود.

وی گفت: درست است که در بین فرهنگ ها، فرهنگ اسلام و در بین مکاتب، شیعه قالب می شود. اما ما می خواهیم با اقدامات بزرگی، این معادله را به سوی خودمان تغییر دهیم.

فوکویاما سپس نظریه ای را به عنوان «میکروپولتیک و میکروفیزیک» ارائه می دهد. میکروپولتیک یعنی میل و انگیزه و میکروفیزیک یعنی قدرت. او می گوید: «برای پیروزی بر مردم یک کشور، باید انگیزه مردم را تغییر داد. اگر انگیزه مردم، که به عنوان یک فرهنگ شکل گرفته است، تغییر کند و به رفاه طلبی و تجمل گرایی و اشراف گری تبدیل شود، شما پیروز خواهید شد. و گرنه مانند این است که آب در هاون می کوبید. این انگیزه ها هم تغییر نمی کنند مگر اینکه ارکان یک قدرت برای تغییر دادن آن وارد صحنه شوند.»

فوکویاما در ادامه می گوید:«مهندسی معکوس شیعیان این است که ابتدا ولایت فقیه را خط بزنید و اگر از من بپرسید چگونه؟ من می گویم در قانون اساسی، اگر شورای نگهبان را که موجب بقای ولایت فقیه است، از طریق حمله به نظارت استصوابی، از قانون اساسی حذف کنید، خود به خود ولایت فقیه هم در یک رفراندوم زده می شود. اگر توانستید ولایت فقیه را بزنید بلافاصله پرنده شیعه افت می کند و سقف پروازش کاهش می یابد و تیرهای شما به راحتی به او برخورد می کند. آن وقت میکروپولتیک میل ها اثر می کند و در گام بعد باید میل مردم را از شهادت طلبی به رفاه طلبی تغییر داد. آن وقت فناپذیری و تهدید ناپذیری هم به طریق اول از بین می رود. چنین جامعه ای از درون فرو می ریزد بدون اینکه یک تیر شلیک کنید.»


جهت دریافت کتاب The End of History and the Last Man