وب سایت مهدی جمشیدی

حقوق
وب سایت مهدی جمشیدی

در این گذرگاه ثانیه ها، چشمانم برای شوق دیدارت، روشنایی ها را به حافظه می سپارد.

+ مشاوره حقوقی +


.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ب
مهدی جمشیدی
تبلیغات
طراحی سایت

مهریه

جمعه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۵، ۰۵:۵۰ ب.ظ

تعریف مَهر :

مهریه که از آن به عنوان صداق نیز نامبرده می شود سالهاست که باعث بحث و جدل هایی در جامعه شده است در واقع مهریه تعهد مالی است که شوهر به هنگام وقوع عقد ازدواج پرداخت آنرا به همسر خود بر عهده می گیرد . در واقع مهریه نوعی حقّ است که به محض وقوع عقد نکاح زن مالک آن می شود و می تواند هرگونه  تصرفی در آن بنماید .

انواع مَهر :

1-مهرُالمُسمی ( عبارت است از میزان مالی که به عنوان مهر در عقد نکاح ذکر می گردد و زوجین بر آن توافق دارند )

2-مهرُالمِثل ( در صورتی که در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد و قبل از تراضی بر مهر معین بین آنها رابطه زناشویی برقرار شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود . در مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به امثال و اقارب او در نظر گرفته شود )

3-مهرالمُتعه( در عقد نکاح می توان مهر تعیین نکرد،زنی که مهر او در عقد ازدواج معین نشده اگر پس از نزدیکی طلاق داده شود مهرالمتعه به او تعلق می گیرد و مهرالمتعه نسبت به دارایی مرد تعیین میگردد )


طریق وصول مَهر :

1-ارسال اظهار نامه از سوی زن به شوهر

2-از طریق اجرای ثبت

3-از طریق دادگاه


شرایط مهریه :       

1-مالیت داشتن ( یعنی اینکه مرد نمی تواند بگوید هوای تهران را مهریه همسرم قرار می دهم )

2-قابل تملک باشد (مرد نمی تواند پارک ملت را مهریه همسرش قرار بدهد ، زیرا جزء اموال عمومی به حساب می آید )

3- معین باشد (یعنی مجهول نباشد ، به این مفهوم که مرد نمی تواند فلان سنگ قیمتی در ته اقیانوس آرام را مهریه همسر خود قرار دهد )