وب سایت مهدی جمشیدی

حقوق
وب سایت مهدی جمشیدی

در این گذرگاه ثانیه ها، چشمانم برای شوق دیدارت، روشنایی ها را به حافظه می سپارد.

+ مشاوره حقوقی +


.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ب
مهدی جمشیدی
تبلیغات
طراحی سایت

مجازات خیانت در امانت

يكشنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۴۸ ق.ظ

خیانت در امانت | خیانت در امانت در قانون

جرم خیانت در امانت از جرایم مربوط به اموال میباشد.


برای تحقق جرم خیانت در امانت یکی از عناصر ضروری که باید موجود باشد عنصر سپردن مال  به امین میباشد.بنابراین در صورتی که مال به امین سپرده نشود و بدون اجازه مالک مال از دست او خارج شود جرم تحقق یافته عنوان سرقت را خواهد داشت.

خیلی از افراد به دلیل اینکه عنوان دعوا را انتخاب میکنند دعوایشان در دادگاه رد میشود و همین امر موجب اطاله ی دادرسی میشود.


در مورد جرم خیانت در امانت باید دقت داشته باشیم که دقیقا عناصر این جرم احراز شود تا بتوان بتوان خیانت در امانت را در دادگاه مطرح نمود .


مثلا هرگاه فردی به حیله و نیرنگ و استفاده از وسایل متقلبانه به مال فرد دیگری دست یابد این جرم عنوان کلاهبرداری را به خود میگیرد و در صورتی که به صورت پنهانی به مال فردی دست یابد این جرم از مصادیق سرقت خواهد بود


با توجه به این توضیحات متوجه میشویم که تا چه انداره دقت به تک تک کلمات در تعریف قانونی جرایم حائز اهمیت خواهد بود.


با دقت بر تعریف جرم خیانت در امانت در قانون مجازات منوجه میشویم که وجود این ارکان برای تحقق ابن جرم ضروری است به این معنا که تمام مصادیقی که در ذیل قید میشود همگی باید با هم وجود داشته باشند:


تصاحب مال توسط فردی غیر از مالک

احراز سوء نیت گیرنده ی مال

مالک به طور موقت قصد سپردن مال را داشته باشد

اثبات ید امانی گیرنده ی مال

۹۵/۰۳/۲۳
مهدی جمشیدی