وب سایت مهدی جمشیدی

حقوق
وب سایت مهدی جمشیدی

در این گذرگاه ثانیه ها، چشمانم برای شوق دیدارت، روشنایی ها را به حافظه می سپارد.

+ مشاوره حقوقی +


.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ب
مهدی جمشیدی
تبلیغات
طراحی سایت

حجب در ارث

يكشنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۲۵ ق.ظ

حجب | حجب حرمانی | حجب نقصانی

تعریف حجب

حجب عبارت است از منع و محرومیّت مستحق ارث از تمام یا بعض آن و از آن در باب ارث، سخن گفته ‏اند.


حجب از موانع ارث شمرده شده و بر دوگونه است:

حجب حرمانی

وجود وارثی در میان ورثه که حاجب و مانع ارث بَری دیگر وارثان می‏شود. در این نوع حجب، آن که در مرتبه به میّت نزدیک‏تر است، مانع ارث بری فرد یا طبقه دورتر می‏شود. به عنوان مثال، پدر، مادر و فرزندان میّت( طبقه اوّل )، برادران و اجداد میّت(طبقه دوم)را از ارث بردن، باز می‏دارند، و نیز وارثان طبقه دوم، مانع ارث بردن وارثان طبقه سوم(عمو، دایی، عمه و خاله)هستند. همچنین وارثان طبقه سوم، فرزندان خود را از ارث بردن باز می‏دارند یا خویشاوندان نسبی میّت، مانع ارث بَری هستند.


در صورت یکسان بودن وارثان در رتبه، وارثی که از طرف پدر و مادر با میّت نسبت دارد، مانع وارثی است که نسبت او با میّت تنها از ناحیه پدر است. بنابر این، برادر پدری و مادری میّت، حاجب برادر پدری او است؛ جز موردی که وارث، پسر عموی پدری و مادری و عموی پدری باشد. در این فرض، پسر عمو، حاجب عمو خواهد بود.


حجب نقصانی

وجود وارثی در میان ورثه که سبب می‏شود سهم وارث دیگر از مرتبه اعلی (بالا)به مرتبه ادنی (پایین)کاهش پیدا کند و وی از بعض سهم الارث خود محروم گردد. در حجب نقصان دو گروه، حاجب هستند:


الف: فرزند یا فرزندِ فرزند و هر چه پایین‏تر، که مانع ارث بَری پدر و مادر میّت نسبت به مازاد یک ششم می‏شود، جز در صورتی که وارث میّت تنها یک دختر با پدر و مادر یا یکی از آن دو باشد، و یا چند دختر و یکی از والدین باشند. در این صورت دختر نصف ترکه و هر یک از پدر و مادر یک ششم آن را به ارث می‏برند و باقی مانده، بنابر مشهور، به نسبت سهمشان میان آنان تقسیم می‏شود.

علاوه بر آن، فرزند میّت مانع ارث بری هریک از زن و شوهر نسبت به سهم اعلای آنان است و باعث می‏شود سهم شوهر از نصف به یک چهارم و سهم زن از یک چهارم به یک هشتم کاهش یابد.

ب: برادران و خواهران میّت که با شرایط زیر، حاجب مادر هستند و وجود آنان سبب می‏شود سهم مادر از یک سوم به یک ششم کاهش یابد:

تعداد آنان دو برادر یا بیشتر، یا یک برادر و دو خواهر، یا چهار خواهر با مادر باشد.

بنابر مشهور، قاتل یا کافر و یا برده نباشند.

برادران یا خواهران پدری و مادری یا پدری باشند، نه مادری.

بنابر مشهور، پدر نیز زنده باشد.

برادران یا خواهران، متولد شده باشند.

۹۵/۰۳/۲۳