وب سایت مهدی جمشیدی

حقوق
وب سایت مهدی جمشیدی

در این گذرگاه ثانیه ها، چشمانم برای شوق دیدارت، روشنایی ها را به حافظه می سپارد.

+ مشاوره حقوقی +


.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.
اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ب
مهدی جمشیدی
تبلیغات
طراحی سایت

جرایم ارتکابی در کشتی

يكشنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۳۲ ق.ظ

کشتی ها جزء خاک کشوری محسوب می شوند که تابعیت آن را داشته و پرچم آن را حمل کنند ،در این خصوص ،باید بین کشوری های تجاری و جنگلی تفاوت قائل شد .


کشتی های جنگی

رسیدگی به جرائم ارتکابی در کشتی های جنگی در صلاحیت دولت صاحب پرچم است .

مطابق ماده 8 نظارت دولت بر دریا ها،مصوب سال 1313:رسیدگی و تعقیب حنچه یا خبایاتی که در کشتی های جنگی خارجی واقع می شود از صلاحیت مقامات ایران خارج است .


نکته : حکم اعدام که به وسیله مقامات خارجی صادر شده باشد،نمی تواند در آب های ساحلی و منطقه نظارت بر بحر یران به موقع اجرا گذاشته شود ،یعنی اگر کشتی جنگی وارد آب های قوای ساحلی ایران شده باشد حکم اعدام را نمی تواند اجرا کند .


قوای مصالحی تنها وقتی حق مداخله دارد که عملیات کشتی جنگی خصمانه باشد ،از قبیل حمل سلاح و مهمات و لوازم جنگی یا پناه دادن به فراریان جنگی .


در مورد کشتی های غیر جنگی رسیدگی به کلیه جرائم ارتکابی در آبهای ساحلی ایران در شرایط فعلی داخل در صلا حیت محاکم ایران است .


البته لازم به ذکر است که در این خصوص ماده 10 از قانون مناطق دریایی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و دریای عمان چنین مقرر داشته است :


صلاحیت کیفری ،تعقیب ،رسیدگی و مجازات جرایم ارتکابی در کشتی های در حال عبور از دیای سرزمینی در موارد زیر در صلاحیت مراجع قضایی جمهوری اسلامی ایران می باشد :


الف)چنانچه اثرات و عواقب جرم متوجه جمهوری اسلامی ایران گردد .

ب)چنانچه جرم ارتکابی مخل صلح و نظم و آرامش داخلی و یا نظم عمومی دریای سرزمینی باشد .

ج)چننچه فرمانده کشتی یا نماینده دیپلماتیک یا کنسولی دولت صاحب پرچم کشتی تقاضای کمک و رسیدگی نماید .

د)چنانچه رسیدگی و تعقیب برای مبارزه با قاچاق موارد مخدر روان گردان ضروری باشد.

۹۵/۰۳/۲۳
مهدی جمشیدی